Lalki handmade Kate4Kids przyjaciółki

Mina lalki rodzi się w głowie dziecka- scenariusze zabaw z dzieckiem

Listopad 9, 2018

Drodzy Rodzice!

Lalka Kate4Kids nie jest taką zwyczajną lalą. Po pierwsze to lala artystyczna, uszyta zgodnie z zasadami tradycyjnego lalkarstwa, z bezpiecznych dla dzieci materiałów.

Lalka nie ma ust, aby nie sugerować lalce żadnej konkretnej miny wychodząc z założenia, że lala, jako przyjaciel dziecka, przeżywa z nim w ciągu dnia różnego rodzaju emocje: złość, radość, smutek i wiele innych.

Tym samym, poza wartością artystyczno-kolekcjonerską, lala może być wykorzystana jako pomoc edukacyjna, która może być  „narzędziem” do rozmowy rodzica z dzieckiem na temat emocji i dawać dzieciom możliwość  wyrażania ich całego wachlarza właśnie przy pomocy lali. Każda emocja jest akceptowana. Każda mina jest możliwa. Bo mina lalki rodzi się w głowie dziecka. 

 

Dzięki kilku prostym zabawom i wskazówkom zaproponowanym przez psychologa, możecie rozmawiać z dzieckiem o jego uczuciach. Lala może być pomocą edukacyjną i wspierać rozwój dziecka na wielu płaszczyznach: emocjonalnej (poznanie, nazywanie i wyrażanie różnych emocji), społecznej (empatia, wrażliwość), a także wspierać twórczość, kreatywność i wyobraźnię dziecka. Szmaciana lala, dzięki naturalnym materiałom z jakich jest szyta i dzięki różnorodnej fakturze ubrań, pozwala dziecku doświadczać i poznawać świat wieloma zmysłami np. poprzez dotyk – naturalne miękkie elementy, twardsze, szorstkie, gładkie – ta różnorodność materiałów, w przeciwieństwie do plastikowej lali, wspiera dziecko w poznawaniu świata. Z czasem lala nabiera zapachu domu, w którym mieszka, stać się może przyjacielem z okresu dzieciństwa, o którego dziecko dba, troszczy się, opiekuje się nim, jak swoim dzieckiem. To uczy dziecko empatii, dostrzegania różnic (mały – duży), wrażliwości i odpowiedzialności. Również fakt, że lala jest szyta ręcznie stanowi płaszczyznę do rozmowy z dzieckiem na temat tego, że o lalę trzeba wyjątkowo dbać, delikatnie się z nią obchodzić, szanować ją.

 

Wstęp do zabawy

Pamiętajmy, że dziecko potrzebuje swojej przestrzeni i wolności w zabawie, ono chce  i potrzebuje samo decydować. Starajmy się nie stawiać zbyt silnych granic jeśli chodzi
o zabawę. Dziecko w zabawie ma się czuć swobodnie. To bardzo ważne dla rozwoju jego wyobraźni i kreatywności. A kiedy przychodzi czas na wspólne harce zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami wspólnych zabaw i rozmów o emocjach! 

 

PROPOZYCJE SCENARIUSZY ZABAW:

  1. Zabawa w „Powitajki”*

Już od pierwszego spotkania z lalą Kate4Kids możemy nadać jej wyjątkowe znaczenie.

Co możemy dziecku zaproponować? Razem zaprośmy lalę do domu, jak kogoś wyjątkowego, kto może stać się dla dziecka bardzo ważny, jak najbliższy przyjaciel, powiernik dziecięcych tajemnic, niemal jak nowy członek rodziny.

Jak się bawić?

Możemy zachęcić dziecko, aby wspólnie oprowadzić lalkę po naszym domu.

Na przykład (dialog może być dowolny, według uznania rodzica):

– Przywitamy laleczkę w nowym domu? – Pokażemy jej każde pomieszczenie w domu! – Co Ty na to? – pyta rodzic.

Jeśli dziecko zechce, rodzic może powiedzieć:

– Witaj laleczko w nowym domu! – Pokażemy Ci nasz dom, opowiemy o nim, o zwyczajach jakie tu panują, o tym gdzie kto ma pokój, gdzie śpi, gdzie lubi spędzać wolny czas itp.

– Tutaj jest kuchnia. Tu gotujemy pyszne posiłki i wspólnie jemy przy stole! – opowiada rodzic.

Dziecko poprzez naśladowanie rodzica, kiedy poczuje, może też zacząć opowiadać lali o domu. Zachęcając dziecko do takiej zabawy, możemy zapytać naszą pociechę:

– Kto mieszka w tym pokoju?…

 

*(To propozycja zabawy z dzieckiem. Jeśli zdarzy się, że dziecko nie będzie miało ochoty na taką formę, zaakceptujmy to i poczekajmy, może samo zechce to zrobić, na swój sposób).

 

  1. Zabawa w „Rozmawiajki”, czyli powiem Ci, jak minął dzień

 

Lala, jako ulubiona zabawka, przytulanka, a nawet przyjaciel dziecka, może służyć jako pomoc do rozmowy z dzieckiem o tym, co trudnego i co dobrego wydarzyło się danego dnia, co zwykle będzie wiązało się z różnymi ważnymi przeżyciami dziecka.

Zwykle dzieciom jest trudno opowiadać krok po kroku co się wydarzyło w ciągu dnia. Często na zadane pytanie o to, jak minął dzień dzieci odpowiadają zdawkowo: „ok”, “dobrze”.

Lala może być pomocą dla rodzica do rozmowy z dzieckiem.

Jak się bawić?

Wybierając odpowiedni moment w ciągu dnia zapraszamy dziecko do tego, aby opowiedziało lali jak minął dziś dzień, co robiło, jak się bawiło, co dobrego przeżyło i co trudnego je spotkało…Czasem może być tak, że dziecko opowie krótką historię, a czasem dłuższą. Dodatkowo dziecko ma okazję do ćwiczenia wyobraźni, odkrywania swoich pragnień, o których trudno mu powiedzieć wprost. Nieraz może być tak, że mówiąc o lali – będzie mówiło po prostu o sobie.

Aby zachęcić dziecko do zabawy możemy wziąć lalkę i z jej pomocą zapytać dziecko:

– Jak się dziś czujesz?/ w co się bawisz?/ co dziś robiłaś/eś w przedszkolu?/ z kim lubisz się bawić? itp. – Bo ja dzisiaj pracowałam/gotowałam/ćwiczyłam/biegałam itp. (rodzajów pytań i odpowiedzi może być mnóstwo – najważniejsze, by zadawać je pojedynczo).

 

  1. Zabawa w „Pokazywanki” – ćwiczymy emocje, krok po kroku.*

Lala nie pokazuje ani uśmiechu, ani smutku, ani złości, ani wstydu. Za to daje dziecku możliwość uczenia się emocji i dopasowywania ich do sytuacji. Mina lalki rodzi się
w głowie dziecka. Emocje są nieodzownym elementem rozwoju każdego człowieka. Mówienie o nich, pokazywanie ich, wyrażanie ich, naśladowanie wspiera rozwój emocjonalny dziecka. Dziecko uczy się empatii, mówienia wprost o tym, co czuje. To w dorosłym życiu gwarantuje wysoką, stabilną samoocenę i jest gwarancją na dużo lepsze radzenie sobie ze stresem.

*(To propozycja zabawy z dzieckiem. Jeśli zdarzy się, że dziecko nie będzie miało ochoty na taką formę, zaakceptujmy to i poczekajmy, może samo zechce to zrobić, na swój sposób).

Jak się bawić?

Zaprośmy dziecko do zabawy w „pokazywanki” emocji.

Zadając mu pytania, możemy uczyć je wraz z lalą emocji i dopasowywania ich do konkretnych zachowań. Uczymy je, jak można te emocje przeżywać i oswajać.

Podstawowe emocje to: radość, smutek, złość, zaskoczenie.

Jak najczęściej objawiają się te emocje?

Złość: zniecierpliwienie, tupaniem nogami, krzyk, skrzywienie brwi, napięcie ust;

Radość: uśmiech, ogólne pobudzenie, mnóstwo energii, podskakiwanie, taniec;

Zdziwienie: szeroko otwarta buzia, brwi uniesione do góry, oczy szeroko otwarte;

Smutek: Brwi opadają w dół, a na ustach maluje się smutek, głowa opada w dół.

 

Jak zachęcić dziecko do tej zabawy? Możemy wziąć lalkę i powiedzieć:

– Jaka jestem dziś radosna, mam dobry humor, mogę skakać i tańczyć z radości.

To będzie dobry wstęp do rozmowy na temat przeżywanych emocji.

Możemy z dzieckiem emocje pokazywać, na przykład:

– A jaką lala będzie mieć minkę, gdy się zezłości/ucieszy, zasmuci/zdziwi? – pyta rodzic.

albo możemy też zapytać: – Jaką mamy minę, gdy się cieszymy?

 

Zarówno rodzic, jak i dziecko pokazują te emocje. W ramach zabawy wspólnie możemy „odgrywać” te emocje: tupać, mogą krzyknąć, skrzywić się, skakać z radości, zrobić smutną minę, tańczyć radośnie. Jeśli dziecko nie emocji pokazywać, możecie wspólnie spróbować narysować, jak wygląda ktoś, kto się złości i pokazać to lali.  Można też nakreślić palcem minę lalki na jej buzi. Dzięki tej zabawie dziecku będzie łatwiej zrozumieć dlaczego czasami zachowuje się tak a nie inaczej i co wtedy czuje.

 

Następnym krokiem będzie oswajanie emocji.

– Co możemy zrobić, gdy lala się zezłości/ zasmuci/ucieszy/zdziwi?

Możemy jej powiedzieć: – Widzę, że się złościsz, albo spytać – Dlaczego się złościsz? albo powiedzieć: – Złościsz się/smutno Ci, bo…

Lali możemy powiedzieć:

– Gdy ktoś jest zły to na przykład tupie nogami, aż ta złość z niego wyjdzie. A gdy już się uspokaja, można się do kogoś przytulić, to zawsze pomaga się uspokoić.

Adekwatnie robimy z radością, smutkiem, zaskoczeniem. Warto zakończyć taką zabawę pozytywnym akcentem, za każdym razem kończąc ją pokazywaniem radości. Takie ćwiczenia pomogą dziecku radzić sobie w trudnych sytuacjach dnia codziennego. Pamiętajmy, że każdy wiek jest dobry na pokazywanie i uczenie się emocji.

 

  1. Zabawa w „Tworzenie świata dla lali”

Wspólne tworzenie zbliża i daje poczucie satysfakcji zarówno dziecku, jak i dorosłemu.

Tworzenie czy kolekcjonowanie kolejnych nowych przedmiotów dla lali sprawia, że dziecko uczy się troski i dbałości o to, co dla niego ważne. Dodatkowo szukanie materiałów
i własnoręczne tworzenie nowych rzeczy będzie doskonałą okazją do wspólnego spędzenia czasu. Dziecko samodzielnie tworząc zabawkę/przedmiot dla lali (przypuśćmy, że będzie to poduszeczka dla lali) – nie dość, że doskonali swoje umiejętności manualne, to również uczy się tego, jak powstają przedmioty codziennego użytku. Bardziej docenia własnoręcznie stworzone zabawki i ma do nich większy stosunek emocjonalny, a co za tym idzie, potrafi je docenić i często do nich wraca.

Jak się bawić?

Zamiast kupować kolejne zabawki (których dzieci zwykle mają bardzo dużo) możemy zaproponować dziecku stworzenie kolejnych elementów i gadżetów dla lali. Możemy podejść do tematu kreatywnie – wykorzystać to, co mamy w domu: pudełka, farby do malowania, materiały, przedmioty codziennego użytku. Dobrym pomysłem będzie stworzenie też miłego kącika dla lalki: łóżeczka dla niej, krzesełka, kuchenki itp. Będzie to doskonałą twórczą zabawą i sprawi, że lala znajdzie swoje wyjątkowe miejsce w naszym domu. Będzie dobrze
i wyjątkowo traktowana.

  1. Zabawa w „Stworzę coś więcej”

Każda lalka ma swój unikatowy strój. Na stronie www.kate4kids.com można znaleźć ubranka dla lali. Można też je samodzielnie tworzyć. Warto dać dziecku przestrzeń na wybór akcesoriów dla lali.

Jak się bawić?

Możemy zaproponować dziecku własnoręczne stworzenie (na miarę możliwości i umiejętności dziecka) kolejnej rzeczy dla lali. Zaczynając od prostych rzeczy np.: wycięcie kołderki z materiału dla lali, zrobienie poduszeczki. Przy pomocy materiału, waty (z pomocą rodzica) wystarczy kilka prostych ruchów igłą i nitką, by stworzyć coś wyjątkowego. Dodatkowo, możecie skompletować ubranka i gadżety dla lali – dziecko może opiekować się nią na różnych płaszczyznach.

Na koniec zwróćmy uwagę, że bardzo ważne jest to, aby do tego typu zabaw wybrać odpowiedni moment w ciągu dnia. Kiedy dziecko jest wypoczęte, najedzone i chętne do zabawy.

Życzymy miłej zabawy i wspaniałych chwil z lalą!

Zespół Kate4Kids

 

 

 

Top